2016 Participants

BOAT NAME SKIPPER CLUB CLASS/MAKE SAIL # RATING
65 Red Roses Chan WVYC Farr 30 TBD
Alto Menos Cowley RVicYC Cal 2-29 207
Amor de Cosmos Mann MBYC Tanzer 26 237
Annie Aubin RVicYC C&C 235
Arnica Law SNSYC Dufour 34 141
Avalanche Penney PRYC Express 37 MKII 76
Baaad Kitty! Power RVicYC Henderson 30 57
Babylon II Hatfield Hanse 400e 107
Bat Out of Hell Staughton CYC Farr 30 54
BigfootX Thannhauser CFSA Hotfoot 31 110
Blackfish Tullip RVanYC Farrier TBD
Blue Jay Stokes EYC J 32-1 118
Blue Shift Turner SNYSC Tartan 3700 117
Breakaway Gadsby SISC Morgan 383 178
Buck’aneer Buck RVanYC CS 40 96
Caliente Andersen SISC C&C 115 72
ClaraALLEGRO Richardson VSC Beneteau First 367 81
Coda Bragg IYC C&C 30 Mk2 TBD
Dark Star Porter CFSA Crown 34 148
Dilligaf Climenhaga NYC Ross 930 TBD
Dolce Burgers RVanYC Beneteau 40.7 54
Dominatrix Stewart RVanYC X-119 TBD
Double D Schwenger VRC Olson 93
Effervescence 1 Bortz  SISC Cooper 416 142
Electra Kibble SISC Aphrodite 101 141
Electre Pike KYC Beneteau 45f5 69
Elmach Desage Xc-42 X-Yacht 114
Elua Makani McAllister GBSC Beneteau 42s7 85
Equilibrium Daetz VRC J 29 119
Excalibur Vandergaag RVanYC Schock 35 73
Fiasco Hesford RVicYC Olson 30 99
Fin Kelly NYC Beneteau First 36.7 81
Final Dash Blaauw CFSA X-Dash 34-1 68
First Draft Woolcock SISC Pocket Rocket 22 161
First Sight Hayes MBYC Beneteau 45f5 60
Gargoyle Ireland Herreshoff Ketch 227
Godzilla Ip VRC J 29 TBD
Hessian Greenwood CFSA C&C 35 Mk II 157
Honcho Wunderlich SNSYC Beneteau First 36s7 126
ICBM Troyer  SISC Rocket 22 TBD
Incisor Phillips WVYC CY 8.0 115
Interim Schnellback MBYC Ross 930 108
It’s Magic Cunningham VRC Beneteau First 38 123
Jabiru Whitfield PRYC J 35 76
Jackrabbit Nichols CFSA CM  1200 30
Jaguar Blake CFSA Hotfoot 27 149
Jaz Silkstone GSC Beneteau First 36.7 93
Joyant Ehmann RVicYC J 36 81
Joy Ride Berdine GSC San Juan 21 267
Kaitoa Erdmer SISC Ross 930 105
Lickety Split Stevens NYC T 320 39
Liming Agate RVicYC Yamaha 33 154
Little Penguin Gallant MYCBC Macgregor 19 318
Love It or List It Tanner PRYC J24 185
Mail Order Bride Gorrie NYC F85SR -3
Mephisto Mills RVicYC C&C 29 Mk I 212
Mischief Jespersen SNSYC Melges 32 20
Mischief Patterson SqYC Santana 35 129
Mojo Hansen PRYC J 109 69
Moody Blue II Lott CBSC Farr 1104 112
My-Tai Homan SNSYC FT 10m 54
Nasty Habit Morrison RVicYC J 35 76
Natural High Shaw-Mac SYC J 30 133
Nice Pear Gladman NWMA Multi 23 9
Nirvana Minenko PRYC Beneteau 40.7 57
Noflyk Abbott RVicYC Jeanneau SO37 140
Nunnehi Winfield EHYC Olson 911SE 135
Oasis Jones SISC Beneteau First 41s5 102
Oceano III Avery RVicYC Hanse 470 48
Pacific High Gugins SqYC C&C 32-2 92
Papillon Frisch DCYC Aerodyne 38 45
Paragon Campbell EHYC X-372 Sport 99
Pitoraq Heath CFSA Windward 30 194
Plus Ten Levaaho PRYC J24 TBD
Prairie Sun Windas SNSYC Sun 27 227
Prime Swayze PRYC Beneteau First 35s5 117
Querida Hutlet CBSC C&C 35-3 128
Radiant Heat Brogan SISC J 30 136
Rage Button MBYC C&C 115 72
Raven Lloyd VRC CM 1200 24
Red Sheilla Innes RVanYC Beneteau 49 53
Risky Business Rodriguez WVM Olson 30 99
Runaway Girl Simpson NYC Olson 911 135
Second Wind van Soeren SISC Beneteau 40 114
Skeena Cloud Taylor SISC Hunter 28.5 TBD
Soul Thyme Simpson SISC Hunter 41ds 111
Southern Comfort Gough MBYC Catalina 27 218
Strait Marine Allan RVanYC Modified Farr 40 -12
String Theory Mortimer VRC Beneteau First 47.7 42
Surfrider Johnston RVanYC Santa Cruz 6
Taihoa Ball SAYC Dash 34 89
Terna III Kitchen BIYC C&C 39 115
The Lounge McQuade CBSA Cal 29 192
The Shadow McCarthy WVYC 1D35 36
Thursday’s Child Rummen VRC Hotfoot 31 131
Tracks Robinson RVicYC Hot Foot 31 131
Traffic Lott CBSA C Class Catamaran -57
Ultraman II Saunderson RVanYC Ross 930 100
Valkyrie RKR Racing RVanYC TP52 -83
Velica Argiro SISC Alerion Express 33 138
Westerly Dahlgren RVicYC Santa Cruz 70 -69
Whistler V Parkes RVicYC Olson 38 165
Wildfire Keating SISC Express 30 148
Willo the Wisp Eckard RVicYC Peterson 42 45

 

105 participants registered as of 9:00 am, May 12

This list of participants registered is provided for the convenience of skippers for reference purposes only. Note that requested Guest Ratings, as well as skipper-supplied ratings other than PHRF BC, will show as “TBD” until a PHRF BC rating is calculated by our handicappers. Ratings and other information may differ on final participant list.

Club Key:

BIYC – Bowen Island Yacht Club
CBSA – Cow Bay Sailing Association
CBSC – Canoe Bay Sailing Club
CFSA – Canadian Forces Sailing Association
CYC – Corinthian Yacht Club of Seattle
DCYC – Deep Cove Yacht Club
EHYC – Eagle Harbour Yacht Club
EYC – Edmonton Yacht Club
GBSC – Garden Bay Sailing Club
GSC – Glenmore Sailing Club
IYCBC – International Yacht Club of BC
KYC – Kingston Yacht Club
LYC – Ladysmith Yacht Club
MBYC – Maple Bay Yacht Club
MYCBC – Macgregor Yacht Club of BC
NWMA –
NYC – Nanaimo Yacht Club
PMYC – Port Madison Yacht Club
PRYC – Point Roberts Yacht Club
PYC – Pender Yacht Club
RVanYC – Royal Vancouver Yacht Club
RVicYC – Royal Victoria Yacht Club
SailCA – Sail Canada
SCSA – Sunshine Coast Sailing Association
SCYC – Schooner Cove Yacht Club
SISC – Saltspring Island Sailing Club
SNSYC – Sidney North Saanich Yacht Club
SSMar – Salt Spring Marina
SYC – Seattle Yacht Club
SqYC – Squamish Yacht Club
TCYC – Tiddly Cove Yacht Club
VRC – Vancouver Rowing Club
VSC – Vancouver Sailing Club
WVYC – West Vancouver Yacht Club