Participants

39 participants registered as of March 26, 2017

BOAT NAME SKIPPER CLUB CLASS/MAKE SAIL # RATING
Anne Marie Andrew RVanYC Jeanneau Sun Fast  117
Beats Per Minute Miller-Stead RVicYC Olson  18310  99
Border Reiver Lipscomb SNSYC Hotfoot 31  29929  125
Dragonfly Ackrill RVicYC Multihull  17271  -105
Electra Kibble SISC Aphrodite  CAN109  141
Equilibrium Housser VRC J 29  3781  119
Excalibur Vandergaag RVanYC Schock 35  97663  76
Fin Kelly NYC Beneteau First 36.7  43  81
First Sight Hayes MBYC Beneteau 45F5  74271  60
Godzilla Ip VRC J 29  CAN59990  119
Interim Schnellback MBYC Ross 930  87383  108
Jabiru Whitfield PRYC J 35  29223  76
Jackrabbit Nichols CFSA CM 1200  18193  24
Jaguar Mills CFSA Hotfoot  29725  153
Jaz Parkin GSC Beneteau 36.7  21  93
Journey Damis SCSA Catalina 42 Mk II  79152  125
Kerkyra Thistle GSC Hanse 400e  74400  99
Mephisto Mills RVicYC C&C 29 Mk 1  44191  213
Miss Runaway DeVaney MBYC McGregor  M  271
Mystic Questo SISC Sabre 402  74453  93
Mystique Johnston  MBYC  C&C 29 Mk 2  477  186
Nirvana Minenko PRYC Beneteau  47071  57
Pacific High Gugins SqYC C&C  54978  99
Papillon Frisch WVYC Aerodyne 38  51438  45
Pitoraq Heath CFSA Windward 30  798  197
Plus Ten Levaaho PRYC J 24  CAN2218  185
Radiant Heat Brogan SISC J 30  67901  138
Rags Button MBYC C&C 115  CAN54  72
Revenuer Cote SISC Lightning  11645  196
Rhapsody Taylor GB Grampian 28  KC17  260
Rumb Runner Horth SYC Santana 30  22  129
Selkie Wylie RVanYC Express 37 Mk 1  40081  73
Southern Comfort Gough MBYC Catalina 27  219
Starlight Express Rann SCYC Hunter HC 50  74419  50
Thursday’s Child Rummen VRC Hotfoot 31  49507  131
Ultraman II Saunderson RVanYC Ross 930  69307  100
Velica Argiro SISC Alerion Express 33  74719  138
Wadadli Palfrey LYC Pearson 36-1  8619  170
Westerly Dahlgren RVic YC Santa Cruz 70  18997  -66

 

 

This list of participants registered is provided for the convenience of skippers for reference purposes only. Note that ratings and additional information may be added as it is confirmed. Ratings and other information may differ on final participant list.

Club Key:

BIYC – Bowen Island Yacht Club
CBSA – Cow Bay Sailing Association
CBSC – Canoe Bay Sailing Club
CFSA – Canadian Forces Sailing Association
CYC – Corinthian Yacht Club of Seattle
DCYC – Deep Cove Yacht Club
EHYC – Eagle Harbour Yacht Club
EYC – Edmonton Yacht Club
GB – Genoa Bay
GBSC – Garden Bay Sailing Club
GSC – Glenmore Sailing Club
IYCBC – International Yacht Club of BC
KYC – Kingston Yacht Club
LYC – Ladysmith Yacht Club
MBYC – Maple Bay Yacht Club
MYCBC – Macgregor Yacht Club of BC
NWMA –
NYC – Nanaimo Yacht Club
PMYC – Port Madison Yacht Club
PRYC – Point Roberts Yacht Club
PYC – Pender Yacht Club
RVanYC – Royal Vancouver Yacht Club
RVicYC – Royal Victoria Yacht Club
SailCA – Sail Canada
SCSA – Sunshine Coast Sailing Association
SCYC – Schooner Cove Yacht Club
SISC – Saltspring Island Sailing Club
SNSYC – Sidney North Saanich Yacht Club
SSMar – Salt Spring Marina
SYC – Seattle Yacht Club
SqYC – Squamish Yacht Club
TCYC – Tiddly Cove Yacht Club
VRC – Vancouver Rowing Club
VSC – Vancouver Sailing Club
WVYC – West Vancouver Yacht Club